donderdag 12 juli 2012

ESM - De redding?

Zoals ik gisteren ook al postte heeft Europa een reddingsplan bedacht waarin het Europees Stabiliteitsmechanisme (ESM) de spil in het web van moet worden. Het probleem ligt namelijk niet bij de banken, maar bij de economieen van de landen, aldus Europa. In het kort kan gesteld worden dat het ESM ervoor kan zorgen dat landen niet failliet gaan.

Wat houdt het ESM in?
Het ESM is een onafhankelijke instantie die zelf kan bepalen hoeveel geld waaraan wordt besteed. Het is de opvolger van het "Europese Financiële Stabiliteitsfaciliteit" (EFSF). Hierbij geldt dat het EFSF als tijdelijke oplossing werd aangedragen om zo snel geld beschikbaar te kunnen stellen voor landen die in de problemen komen. Hierbij leent het EFSF geld op de moniale financiele markt die ze vervolgens doorlenen aan de landen die in de problemen zijn gekomen. Het voordeel hierbij is dat de EFSF wel een AAA rating heeft wat inhoudt dat ze goedkoop geld kunnen lenen, terwijl landen als Spanje het moeten lenen met een rente van rond de 6-7%. Het EFSF kon tot een theoretisch maximum van 440 miljard euro lenen op de financiele markt, waarbij alle lidstaten gezamelijk garant staan voor deze lening. In Oktober van 2011 bleek 440 miljard niet genoeg en is dit met veel poespas in de media verhoogd naar een theoretisch maximum van 1000 miljard.

Het ESM is zoals gezegd het vervolg op EFSF, en wordt ook wel gezien als de permanente oplossing voor de europese problemen. Het verschil met het EFSF is dat het ESM ook daadwerkelijk stortingen verwacht van de deelnemende landen. Elk lan dat deelneemt neemt deel voor een X aantal aandelen en in ruil krijgt elk land inspraak voor dat percentage, maar moet het wel geld inliggen in de pot. De verdeling is als volgt op het moment:

ESM lidstaatPercentage
bijdrage
Aantal
aandelen
Kapitaal deelname
(€)
Nominaal BNP 2010
(miljoenen dollars)
Duitsland27,14641.900.248190.024.800.0003.315.643
Frankrijk20,38591.427.013142.701.300.0002.582.527
Italië17,91371.253.959125.395.900.0002.055.114
Spanje11,9037833.25983.325.900.0001.409.946
Nederland5,7170400.19040.019.000.000783.293
België3,4771243.39724.339.700.000465.676
Griekenland2,8167197.16919.716.900.000305.415
Oostenrijk2,7834194.83819.483.800.000376.841
Portugal2,5092175.64417.564.400.000229.336
Finland1,7974125.81812.581.800.000239.232
Ierland1,5922111.45411.145.400.000204.261
Slowakije0,824057.6805.768.000.00086.262
Slovenië0,427629.9322.993.200.00046.442
Luxemburg0,250417.5281.752.800.00052.433
Cyprus0,196213.7341.373.400.00022.752
Estland0,186013.0201.302.000.00019.220
Malta0,07315.117511.700.0007.801


Het plan
Het ESM was beoogd om pas in 2013 van kracht te worden, maar door de verslechtering van het klimaat in Europa is hier sneller actie op genomen en is deze per 1 juli 2012 al actief. Het oorspronkelijke plan zag er als volgt uit, wat nog steeds hetzelfde is, maar enkel eerder van kracht.


  • 80 miljard euro wordt direct ter beschikking gesteld door de lidstaten (deze betalingen vloeien vanaf het jaar 2013 in vijf termijnen van 16 miljard euro naar het ESM). Deze 80 miljard is onmiddellijk beschikbaar voor het ESM.
  • 420 miljard euro wordt door de lidstaten gereedgehouden als kredietgaranties voor ESM-obligaties. Om voor ESM-obligaties een AAA-rating te bereiken, moet elke lidstaat garant staan voor meer dan zijn eigen aandeel. Het totale garantiebedrag is daarom in zijn totaliteit hoger, namelijk ongeveer 620 miljard euro.
  • 250 miljard euro wordt indien nodig door het IMF in de vorm van een lening ter beschikking gesteld.

  • Veranderingen met EFSF
    Het oorspronkelijke plan was dat de ESM net als de EFSF niet banken zou kunnen gaan redden, echter sinds de spaanse banken aan het omvallen waren is hier een wijziging in geweest waardoor het wel mogelijk is direct kapitaal te injecteren in deze banken. Het verschil met EFSF is dus dat het ESM zonder verantwoording af te leggen deze zaken kan aanpakken. Waar de EFSF eerst goedkeuring moest hebben van de europese commissie kan de ESM zelf met de ministers van financien bepalen of er geld wordt uitgeleend.
    Bovendien kan er (mocht dit nodig zijn) direct geld op worden geeist uit de deelnemende landen om een extra storting te doen. Hierin kan het land geen "Nee" meer verkopen en dienen ze dit geld in een redelijke termijn over te maken naar de bankrekening van de ESM.

    Kritiek op het ESM
    Dan komen we ook direct op de kritiekpunten van het ESM.
    - Minder controle op maatregelen om de crisis aan te pakken
    - Bodemloze put waarbij deelnemende landen direct geld moeten storten
    - Teveel macht bij ESM
    - etc

    Genoeg kritiekpunten dus, maar aan het is ook een contradictie met wat mensen willen. Namelijk dat dat de crisis wordt aangepakt. Maar dat er niet eindeloos wordt gediscusseerd over maatregelen die wel of niet werken. Het ESM heeft hier geen last van en kan direct schakelen om adequaat zaken op te lossen. Er zitten dus zeker wel voordelen aan, helaas kost het ook veel geld. Immers 40 miljard is bijna heel 2011 aan belastinggelden voor Nederland.

    Conclusie
    Gaat het ESM een succes worden? Geen idee, en ik denk dat niemand dit weet. De EU weet dat het op de huidige methode niet goed gaat, en veel commentaar krijgt over het feit dat ze niet snel genoeg schakelen. Het ESM kan dit wel en kan zelfstandig opereren. Het lijkt veel macht die wordt gelegd bij deze instantie, maar aan de andere kant kan ook gesteld worden dat we met zo'n alle te lang hebben gewacht om een goed vangnet op te bouwen. Hier wordt nu wel aan gewerkt, laten we het dan ook een eerlijke kans geven en zien wat er gebeurd als deze instantie op volle snelheid gaat opereren.


    3 opmerkingen:

    1. http://www.nujij.nl/economie/039-esm-personeel-vorstelijk-betaald-039.17847580.lynkx#axzz20IbEhuOl

      ESM Personeel wordt vorstelijk betaald! Geeft ook stof tot nadenken.

      BeantwoordenVerwijderen
      Reacties
      1. http://www.nu.nl/economie/2853760/esm-personeel-vorstelijk-betaald.html

        En deze link.

        Verwijderen
      2. Dat klopt. Dat is het personeel en ben ik het ook totaal niet mee eens. Maar je doet er erg weinig aan.... Hopelijk zijn de keuzes die ze maken wel intressant.

        Verwijderen