Oude laptop - nieuw leven in linux mint

 Luxe of Zuinig schreef er recentelijk al over. Een nieuwe Ipad of laptop? Zoals wel vaker na het schrijven van een stukje zie je dingen helderder dan eerder. Maar er zijn ook wat ontwikkelingen waardoor er helaas toch wat eerder actie nodig is.

Traag/ windows 10 / Ipad toetsenbord

De heading geeft het mooi weer. De laptop moest ik steeds vaker grijpen doordat  mijn ipad toetsenbord het vaker niet dan wel deed. Stukjes erop schrijven wordt daarmee een lastig verhaal want op een on screen toetsenbord kan ik niet zoveel. Daarnaast speelde ook mee dat ik continue werd lastig gevallen met updates en dat windows steeds trager werd. Dat in combinatie met de aflopende windows 10 support in oktober en het afscheid van microsoft office. Werd het tijd dat ik in actie kwam, want hoewel ik stelde dat het mij niet irriteerde, was dat vooral omdat ik nog lekker op mijn Ipad alles kon doen. Met het wegvallen van het toetsenbord en het tevoorschijn toveren van de laptop als go to device werd het opeens pijnlijk duidelijk dat dit niet een houdbare zaak was.

Koop toch een nieuw apparaat joh!

Ik hoor het jullie denken door de computer heen. Doe nou niet zo moeilijk en koop een nieuw apparaat. Och beste lezer, als mijn hoofd toch zo zou werken.... Maar helaas dat doet hij niet. Mijn gekozen optie, Optie 1 (niets doen) moet het toch minimaal uithouden tot ik een definitieve keus heb gemaakt.

Dus het werd tijd om een oplossing te vinden en die bestond in mijn ogen uit de volgende opties.

1. Windows 11 installeren (vers, via een legale methode)
2. Linux installeren

Optie 1 is niet mogelijk via een upgrade omdat mijn laptop daarvoor te oud is en niet voldoet aan twee eisen. Deze heeft geen TPM 2.0 en de processor is "te oud". Gelukkig zijn er opties om daaromheen te werken, maar dan moet je wel een schone installatie doen van windows 11 waarbij je die requirement uitzet. 

Optie 2 vereist ook een schone installatie. Maar daar twijfelde ik vooral tussen een Ubuntu installatie of een Linux Mint installatie. 

Een schone installatie

Gezien ik toch een nieuwe installatie moest doen ben ik eens nagegaan wat ik nu eigenlijk gebruik waar windows voor nodig is. Het is verassend hoe snel je tot een conclusie komt dat dit eigenlijk niets is maar hoe gewend we zijn geworden aan het gebruik van Windows. Dat in combinatie met het feit dat windows best een  "zwaar" besturingsysteem is waar ik nog steeds een vrij oude laptop voor heb was de keuze snel gemaakt om voor een linux variant te gaan. Maar welke zou het worden?

Het voordeel met Linux is dat je het gewoon kan proberen. Ik heb beide besturingsystemen op een USB stick gezet en ervandaan geboot waarna ik kon ervaren hoe het werkte. Het werd mij al snel duidelijk dat ik een voorkeur heb aan een meer windows like omgeving maar wel met de voordelen van linux en een snelle ervaring. Kan je zien hoe je beinvoed bent na al die jaren. 
De keuze is daarmee gevallen op Linux Mint.

Niet nieuw met linux

Gelukkig is linux zelf niet nieuw voor mij. Ik heb thuis twee servers staan die Ubuntu server hebben draaien en alleen via een command line bediend worden. Dit is de eerste keer dat ik een desktop omgeving ga gebruiken maar merk dat ik vrij snel over ga op de terminal (command line) om dingen te regelen omdat ik dit ook gewend ben. Maar er zijn ook opties om het via programma's te doen. De flexibiliteit hierbij is enorm. 

Maar belangrijkste hierbij is toch wel dat mijn laptop aanvoelt als een super snelle nieuwe machine. Dat is wel het fijne van linux en zo een light weight omgeving. 

Hiermee heb ik ook direct het probleem van beveiligingsupdates opgelost en kunnen we gewoon weer door tot ik de definitieve keuze heb gemaakt. Hoewel ik wel moet zeggen dat een nieuwe laptop steeds kleinere kans gaat krijgen op deze manier!

Ik raad het iedereen overigens aan om het eens te proberen. Het is heel simpel met genoeg handleidingen en je kan het proberen voordat je definitief overstapt. Scheelt een hoop oude laptops die naar de vuilnisbelt gaan.

Reacties

Meneer Elders zei…
Welkom bij de club! Ik ben zo'n negen maanden geleden overgestapt van Windows 10 naar Linux Mint, and I never looked back. Heb een blogje klaargezet over mijn ervaringen. Mag ik aannemen dat je overstap naar de datagraaiers van Google niet doorgaat, en dat je vrolijk mee gaat doen met LibreOffice (dat standaard mee-geinstalleerd wordt met Linux Mint)?
Haha, nee dat nog niet. Ik ben wel bezig om mijn prive documenten thuis te gaan hosten via nextcloud zodat ik inderdaad met libreoffice uit de voeten kan. Dit in combinatie met vpn kan ik alsnog altijd overal bij. Voor fotos weet ik niet of ik dat ga doen i.v.m. de vrouw die google fotos intensief gebruikt en als fijn ervaart
Meneer Elders zei…
Tsja, hier is Vriendin ook mijn grootste datalek met haar intensieve gebruik van Google en Android....

Populaire posts van deze blog

Van CV ketel naar Warmtepomp - Luxe of Zuinig gaat ervoor

De weg naar FIRE: mijn plan voor de komende 2 jaar

Een nieuwe baan!?